Fotbolls VM 2018 – Kalender

 

Fotbolls VM 2018 – Kalender

Här hittar du datum och tider för alla de viktigaste matcherna i Ryssland 2018.

Grupp A 

Datum Tid Match Arena
Torsdag 14 juni 17:00 Ryssland v Saudiarabien Luzhniki Stadium, Moskva.
Fredag 15 juni 14:00 Egypten v Uruguay Central Stadium, Jekaterinburg.
Tisdag 19 juni 20:00 Ryssland v Egypten Krestovsky Stadium, St. Petersburg.
Onsdag 20 juni 17:00 Uruguay v Saudiarabien Rostov Arena, Rostov-na-Donu.
Måndag 25 juni 16:00 Saudiarabien v Egypten Volgograd Arena, Volgograd.
Måndag 25 juni 16:00 Uruguay v Ryssland Samara Arena, Samara.

Grupp B

Datum Tid Match Arena
Fredag 15 juni 17:00 Morocko v Iran Krestovsky Stadium, St. Petersburg.
Fredag 15 juni 20:00 Portugal v Spanien Fisht Olympic Stadium, Sotji.
Onsdag 20 juni 14:00 Portugal v Morocko Luzhniki Stadium, Moskva.
Onsdag 20 juni 20:00 Iran v Spanien Kazan Arena, Kazan.
Måndag 25 juni 20:00 Iran v Portugal Mordovia Arena, Saransk.
Måndag 25 juni 20:00 Spanien v Morocko Kaliningrad Stadium, Kaliningrad.

Grupp C

Datum Tid Match Arena
Lördag 16 juni 12:00 Frankrike v Australien Kazan Arena, Kazan.
Lördag 16 juni 18:00 Peru v Danmark Mordovia Arena, Saransk.
Torsdag 21 juni 14:00 Danmark v Australien Samara Arena, Samara.
Torsdag 21 juni 17:00 Frankrike v Peru Central Stadium, Jekaterinburg.
Tisdag 26 juni 16:00 Australien v Peru Fisht Olympic Stadium, Sotji.
Tisdag 26 juni 16:00 Danmark v Frankrike Luzhniki Stadium, Moskva.

Grupp D

Datum Tid Match Arena
Lördag 16 juni 15:00 Argentina v Island Otkrytie Arena, Moskva.
Lördag 16 juni 21:00 Kroatien v Nigeria Kaliningrad Stadium, Kaliningrad.
Torsdag 21 juni 20:00 Argentina v Kroatien Nizhnij Novgorod Stadium.
Fredag 22 juni 17:00 Nigeria v Island Volgograd Arena, Volgograd.
Tisdag 26 juni 20:00 Island v Kroatien Rostov Arena, Rostov-na-Donu.
Tisdag 26 juni 20:00 Nigeria v Argentina Krestovsky Stadium, St. Petersburg.

Grupp E

Datum Tid Match Arena
Söndag 17 juni 14:00 Costa Rica v Serbien Samara Arena, Samara.
Söndag 17 juni 20:00 Brasilien v Schweiz Rostov Arena, Rostov-na-Donu.
Fredag 22 juni 14:00 Brasilien v Costa Rica Krestovsky Stadium, St. Petersburg.
Fredag 22 juni 20:00 Serbien v Schweiz Kaliningrad Stadium, Kaliningrad.
Onsdag 27 juni 20:00 Serbien v Brasilien Otkrytie Arena, Moskva.
Onsdag 27 juni 20:00 Schweiz v Costa Rica Nizhnij Novgorod Stadium.

Grupp F

Datum Tid Match Arena
Söndag 17 juni 17:00 Tyskland v Mexiko Luzhniki Stadium, Moskva.
Måndag 18 juni 14:00 Sverige v Sydkorea Nizhnij Novgorod Stadium.
Lördag 23 juni 17:00 Sydkorea v Mexiko Rostov Arena, Rostov-na-Donu.
Lördag 23 juni 20:00 Tyskland v Sverige Fisht Olympic Stadium, Sotji.
Onsdag 27 juni 16:00 Sydkorea v Tyskland Kazan Arena, Kazan.
Onsdag 27 juni 16:00 Mexiko v Sverige Central Stadium, Jekaterinburg.

Grupp G

Datum Tid Match Arena
Måndag 18 juni 17:00 Belgien v Panama Fisht Olympic Stadium, Sotji.
Måndag 18 juni 20:00 Tunisien v England Volgograd Arena, Volgograd.
Lördag 23 juni 14:00 Belgien v Tunisien Otkrytie Arena, Moskva.
Söndag 24 juni 14:00 England v Panama Nizhnij Novgorod Stadium.
Torsdag 28 juni 20:00 England v Belgien Kaliningrad Stadium, Kaliningrad.
Torsdag 28 juni 20:00 Panama v Tunisien Mordovia Arena, Saransk.

Grupp H

Datum Tid Match Arena
Tisdag 19 juni 14:00 Colombia v Japan Mordovia Arena, Saransk.
Tisdag 19 juni 17:00 Polen v Senegal Otkrytie Arena, Moskva.
Söndag 24 juni 17:00 Japan v Senegal Central Stadium, Jekaterinburg.
Söndag 24 juni 20:00 Polen v Colombia Kazan Arena, Kazan.
Torsdag 28 juni 16:00 Japan v Polen Volgograd Arena, Volgograd.
Torsdag 28 juni 16:00 Senegal v Colombia Samara Arena, Samara.

Utslagsspel

Åttondelsfinal

Datum Tid Match Arena
Lördag 30 juni 16:00 Frankrike v Argentina Kazan Arena
Lördag 30 juni 20:00 Uruguay v Portugal Fisht Olympic Stadium
Måndag 2 juli 16:00 Brasilien v Mexiko Samara Arena
Måndag 2 juli 20:00 Belgien v Japan Rostov Arena
Söndag 1 juli 16:00 Spanien v Ryssland Luzhniki Stadium
Söndag 1 juli 20:00 Kroatien v Danmark Nizhnij Novgorod Stadium
Tisdag 3 juli 16:00 Sverige v Schweiz Krestovsky Stadium
Tisdag 3 juli 20:00 England v Colombia Otkrytie Arena

Kvartsfinal

Datum Tid Match Arena
Fredag 6 juli 16:00 Frankrike v Uruguay Nizhnij Novgorod
Fredag 6 juli 20:00 Brasilien v Belgien Kazan Arena
Lördag 7 juli 16:00 Sverige v England Samara Arena
Lördag 7 juli 20:00 Ryssland v Kroatien Fisht Olympic Stadium

Semifinal

Datum Tid Match Arena
Tisdag 10 juli 20:00 Frankrike v Belgien Krestovsky Stadium, St. Petersburg.
Onsdag 11 juli 20:00 Kroatien v England Luzhniki Stadium, Moskva.

Match om tredje plats 

Datum Tid Match Arena
Lördag 14 juli 16:00 Belgien v England Krestovsky Stadium, St. Petersburg.

Final

Datum Tid Match Arena
Söndag 15 juli 17:00 Frankrike v Kroatien Luzhniki Stadium, Moskva.